Dostępne artykuły

Jak zaprojektować nowoczesną kuchnię?

Kuchnia to serce domu. Śmiało można by rzec, że jest ona najistotniejszym punktem mieszkania. Jest to nie tylko przestrzeń do gotowania i spożywania posiłków, ale coraz częściej to miejsce spotkań rodzinnych oraz w gronie przyjaciół. Warto więc w kuchnię zainwestować przede wszystkim swój czas, aby  stworzyć przemyślany i dobry projekt.  Należy pamiętać, że dobry projekt to 90% sukcesu.

Projekt można wykonać samodzielnie,  jednak jeśli nie mamy odpowiednich zdolności i doświadczenia, to dobrym pomysłem jest zlecenie pracy profesjonalistom. Co musi przygotować inwestor, żeby otrzymać dobry projekt kuchni? Jakie wyróżniamy główne zasady projektowania? O czym należy pamiętać, projektując przestrzeń kuchenną?

Nowoczesna kuchnia

Zanim przejdziemy do tematu projektowania, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: co to znaczy nowoczesna kuchnia? Nowoczesna to przede wszystkim:

  • ergonomiczna - czyli idealnie dopasowana do proporcji użytkownika, jego sprawności i możliwości ruchowych;
  • funkcjonalna - czyli spełniająca wymagania,  jakie ma użytkownik;
  • praktyczna - czyli łatwa w utrzymaniu czystości i taka, którą łatwo i szybko sprzątniemy;
  • ponadczasowa - to taka, w której użyte do jej wykonania materiały wytrzymają próbę czasu i ładnie się zestarzeją.

Nie mówimy tu o wizualnej stronie kuchni, bo z tym bywa różnie, tak, jak z modą. Lepiej więc, projektując nowoczesną kuchnię, bardziej skupić się na wymienionych powyżej punktach niż na samym wyglądzie zewnętrznym kuchni. Stylizowana kuchnia angielska, czy kuchnia rustykalna również mogą być kuchniami nowoczesnymi.

Kuchnia – przestrzeń dobrze zaprojektowana

W kuchni, w zależności od trybu naszego życia, spędzamy określoną długość czasu. Nawet jeśli codziennie przebywamy w niej krótko, to warto zadbać o to, aby przestrzeń była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Dlatego też tak ważne jest stworzenie odpowiedniego projektu kuchni. Szczególną uwagę należy zwrócić na podstawowe czynniki:

Funkcja – odpowiadamy sobie na pytanie, czy kuchnia będzie przeznaczona tylko do przygotowywania posiłków i jak dużo posiłków przygotowujemy, czy będzie wykorzystywana również, np. jako jadalnia  czy miejsce wspólnego przesiadywania i pichcenia (kwestia wkomponowania stołu, wyspy, półwyspu  i wielkości zastosowanych blatów).

Ergonomia  - czyli dostosowanie  kuchni do własnych predyspozycji fizycznych i ruchowych. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy jestem prawo czy lewo ręczny? To ma znaczenie przy tworzeniu ciągu roboczego. Ile mam wzrostu i jak wysoki powinien być blat roboczy? Badania dowodzą, że najwygodniejsza wysokość blatu roboczego to 15 cm w dół od zgiętego łokcia. Rozpracowanie swoich potrzeb ergonomicznych można wykonać w swojej obecnej kuchni. Sprawdzić wygodne usytuowanie półek i  piekarnika oraz przemyśleć otwieranie zmywarki i po której stronie jest wygodniej etc.

Wszystkie wymiary i uwagi należy spisać na kartce. Oczywiście przy wykonywaniu projektu na pewno trzeba będzie iść na kompromis. Być może gabaryty nowej kuchni nie pozwolą nam spełnić wszystkich naszych oczekiwań, ale robiąc taką analizę, będziemy wiedzieć na czym najbardziej nam zależy.

Sprzęt – warto zastanowić się nad tym, jakich urządzeń potrzebujemy w kuchni. Jakiej wielkości będzie nasza lodówka, określmy rodzaj zmywarki, typ zlewu, rodzaj blatu oraz czy decydujemy się na piekarnik czy mikrofalówkę, a także czy chcemy mieć ekspres do kawy itd.

Przechowywanie – jakie rzeczy będziemy chcieli przechowywać, tzn. nie zawsze w kuchni trzymamy urządzenia i przedmioty związane z gotowaniem.

Wszelkie pomysły spisujemy na kartce, co ułatwi dalsze planowanie. Jedną z najważniejszych zasad związanych z projektowaniem kuchni jest „ciąg funkcjonalny”, czyli przykładowo umieszczone po sobie: lodówka, z której wyciągamy produkty, miejsce przeznaczone do obróbki, gdzie po drodze mamy zlew i miejsce na odpadki, następnie blat roboczy minimum 100 -120 cm, kuchenka, na której gotujemy i blat odstawczy ok 60-80 cm. Takie ułożenie zapewnia wygodę użytkowania i pełny funkcjonalizm.  Badania naukowe na temat ergonomii w kuchni dowodzą, że najwygodniejsze jest ustawienie podstawowych urządzeń: zlewu, płyty grzewczej, lodówki  na wierzchołkach narysowanego na rzucie pomieszczenia trójkąta.

Wróć