Dostępne artykuły

Czy małe mieszkanie może być funkcjonalne?

Małe mieszkania kojarzą się zazwyczaj z brakiem przestrzeni niezbędnej do prowadzenia komfortowego życia. Jednak jeżeli podejdziemy z głową do planowania i meblowania takiego mieszkania, szybko okaże się, że nawet na małym metrażu może być przytulnie, estetycznie, funkcjonalnie i wygodnie. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych projektantów wnętrz, którzy mają niezbędną wiedzę z zakresu aranżacji przestrzeni, dlatego będą mogli doradzić właścicielom mieszkania optymalne rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie nawet w małym lokalu.

Małe a funkcjonalne – jak urządzić mieszkanie?

Urządzanie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Trzeba najpierw dokładnie przemyśleć funkcje, jakie ma spełniać każde pomieszczenie i precyzyjnie określić swoje potrzeby. Taka analiza sytuacji powinna być wykonana, zanim jeszcze przystąpimy do zakupów. W małym mieszkaniu łatwiej jest bowiem zrobić więcej błędów przy urządzaniu wnętrza. Duże metraże wybaczają więcej, bo więcej się w nich zmieści. Zwykle zmieniając ustawienie mebli i innych akcesoriów, można ratować sytuację. W małym mieszkaniu mamy ograniczone pole manewru, dlatego warto ustrzec się wszystkich błędów aranżacyjnych, które w przyszłości mogłyby stać się przyczyną powstania różnych niedogodności i uciążliwości, zlecając wykonanie projektu architektowi wnętrz. Oto kilka sprawdzonych trików ułatwiających organizację przestrzeni w małym mieszkaniu:

Rozkładany stół w jadalni - domownicy nie zawsze korzystają z dużego stołu na co dzień. Dobrym pomysłem jest zakupienie rozkładanego stołu, który w razie potrzeby można złożyć i będzie zajmował znacznie mniej miejsca.


Pufy ze schowkiem - siedzisko i miejsce na przechowywanie różnych rzeczy w jednym! Pufy wracają do mody, a w małym mieszkaniu są szczególnie dobrym wyborem.


Łączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu – w małych metrażach bardzo ważne jest umiejętne łączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu, sypialnia może być równocześnie miejscem do pracy, a salon z aneksem kuchennym może być wykorzystany jako dodatkowa sypialnia, jeżeli wyposażymy go w rozkładaną kanapę. 


Meble wielofunkcyjne – doskonałym pomysłem jest wykorzystanie mebli wielofunkcyjnych. W sklepach meblarskich możemy odnaleźć wiele doskonałych rozwiązań przeznaczonych do małych mieszkań. Są to np.: kanapy z funkcją spania albo stoły, które mogą być wykorzystywane w roli biurka.


Odpowiednie gabaryty mebli i wyposażenia – mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, powinniśmy zadbać, aby meble, które chcemy do niej wstawić, nie były za dużych rozmiarów. Warto w tym celu skorzystać z usług projektanta wnętrz, który w projekcie funkcjonalnym określi maksymalne gabaryty wyposażenia.


Meble na wymiar – meble robione na wymiar to większy wydatek niż te gotowe kupowane w salonach meblowych, ale w przypadku małych mieszkań jest to opłacalna inwestycja. Meble na zamówienie wykorzystują przestrzeń do ostatniego centymetra, zwłaszcza szafy, regały i meble kuchenne. Można np. zrobić zabudowę po sam sufit, która da nam mnóstwo przestrzeni niezbędnej do utrzymania porządku w domu. Decydując się na zakup mebli na zamówienie, musimy pomyśleć też o tym, gdzie co będzie trzymane. Na etapie projektu musimy znaleźć miejsce na różne rzeczy typu: wędki, rower, maszyna do szycia, odkurzacz czy instrumenty muzyczne.


Suszarka automatyczna – to idealne rozwiązanie dla małych mieszkań. Dzięki niej będzie można całkowicie zrezygnować ze stojącej suszarki, która zabiera dużo cennej przestrzeni. Najlepszym miejscem na taką suszarkę jest łazienka, gdzie można postawić ją np. na pralce.


Rezygnacja z półek – w niewielkich metrażach warto zrezygnować z otwartych półek na rzecz zamykanych szafek. Takie rozwiązanie pozwoli wprowadzić estetyczny ład do wnętrza. Pozamykanie drobnych przedmiotów codziennego użytku oraz bibelotów w szafkach sprawi, że w mieszkaniu zapanuje wizualny ład.


Ograniczona liczba materiałów i wspólna paleta kolorystyczna – przy małych mieszkaniach bardzo istotne jest niewprowadzanie do nich zbyt dużej liczby materiałów wykończeniowych. Warto zrezygnować np. z pomysłu dzielenia podłogi na parkiet (w salonie) i gres (w aneksie kuchennym). Najlepiej wybrać materiał, który będzie się nadawał do tych dwóch pomieszczeń.


Odsłonięcie okien – warto nadać oknom lekkości przez rezygnację z ciężkich zasłon i warstw dekoracji okiennych wchodzących w przestrzeń pokoju. Wszystkie ozdoby powinny być raczej montowane na samym oknie.


Zachowanie wysokości wnętrza – bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wysokości wnętrza. Niekorzystnym rozwiązaniem jest zatem montaż dekoracyjnych sufitów podwieszanych, które optycznie pomniejszają pomieszczenia. W przypadku małego metrażu lepiej jest wykorzystać dostępną przestrzeń, stawiając np. wysoką szafę.

 

Wróć